Hallituksen jäsenet

Arto Räty, s.1955
Hallituksen jäsen 1.7.2014- ja puheenjohtaja 17.3.2015-
Ei riippumaton yhtiöstä ja sen osakkeenomistajasta

Kenraaliluutnantti (EVP)

Keskeinen työkokemus
Fortum Oyj: johtaja, Corporate Affairs and Communications 2016-
Puolustusministeriö: kansliapäällikkö 2011–2015
Pääesikunta: operaatiopäällikkö 2009–2010
Maavoimien Esikunta: esikuntapäällikkö 2008–2009
Puolustusministeriö: Kansallisen puolustuspolitiikan yksikkö, johtaja 2004–2008; Maanpuolustuskurssien johtaja 2003–2004
Porin Prikaatti: komentaja 2000–2002
KFOR, Kosovo: Suomen Pataljoona, komentaja 2000
Pääesikunta: Kansainvälinen osasto, apulaisosastopäällikkö 1997–2000
NATO HQ, SHAPE PCC: apulaissotilasasiamies NATO yhteysupseeri 1994–1997
Pääesikunta: Operatiivinen osasto, osastoesiupseeri 1992–1994

Keskeiset luottamustoimet
Destia Group Oyj: hallituksen varapuheenjohtaja 1.7.2014-17.3.2015
Destia Oy: hallituksen varapuheenjohtaja 1.7.2014–2.12.2014
Aalto University Executive Education Oy: hallituksen jäsen 2017-
Suomi Gas Distribution Holding Oy: hallituksen jäsen 2017-
Fennovoima Oy: hallituksen varajäsen 2017-
Fortumin taidesäätiö: hallituksen jäsen 2016-
Urlus-säätiö: hallituksen jäsen 2011–
AC Cleantech Management Oy: hallituksen jäsen 2010–


Marcus Ahlström, s. 1982
Hallituksen jäsen 17.3.2015-
Riippumaton yhtiöstä ja sen osakkeenomistajasta

KTM

Keskeinen työkokemus
Endomines Ab: CFO 2018-
Finnlines Oyj: Business Controller 2013-2017
EY Oy (entinen Ernst & Young Oy): Senior analyst, Transaction advisory services (TAS) 2011-2013; Assurance services, Senior assistant 2010-2011 ja Auditor assistant 2007-2010

Keskeiset luottamustoimet
Antti Ahlström Perilliset Oy: hallintoneuvoston jäsen 2014-2017
Zeropoint Oy: hallituksen jäsen 2014-
GD Promotions: hallituksen jäsen 2012-
Nyland nations reservofficerare r.f: hallituksen jäsen 2004-2007 ja hallituksen puheenjohtaja 2005-2007


Pasi Koota s. 1970
Hallituksen jäsen 7.3.2017-
Riippumaton yhtiöstä ja ei riippumaton sen osakkeenomistajasta

KTM

Keskeinen työkokemus
Ahlström Capital Oy: CFO 1.4.2017-
Metso Oyj: SVP Head of Recycling Business, 2015-2017; SVP Finance, Finance Business Partner to Services Business line, 2010-2015
KONE Oyj: Area Controller, Asia Pacific Supply chain, 2009-2010; Head of Business Control and Planning, KONE China, 2008-2009; Executive Director, KONE Thailand, 2005-2008; Regional Finance Director, KONE South Asia, 2003-2005; Controller, KONE Middle East, 1999-2002; Controller, Export Unit, 1998-1999

Keskeiset luottamustoimet
Detection Technology Oyj: Hallituksen jäsen, 2017-


Juha Nurmi, s. 1950
Hallituksen jäsen 7.3.2017–
Riippumaton yhtiöstä ja riippumaton sen osakkeenomistajasta

DI

Keskeinen työkokemus
Fennovoima Oy: projektijohtaja / Nuclear Plant Project, toimitusjohtaja, vanhempi neuvonantaja, laatujohtaja; 2011-
MN Consulting Oy, Matti Nurmi Oy: toimitusjohtaja, 2010-2011
Lemminkäinen Talo Oy: toimitusjohtaja, 2008-2009
Lemcon networks Oy: toimitusjohtaja, 2001-2007
Lemminkäinen Oyj: Unite Director, Head of Project Unit, 1992-2001
WPL System Oy: useita päällikkötehtäviä, 1985-1991

Keskeiset luottamustoimet
Dementiakoti Villa Tapiola Oy: hallituksen jäsen, 2005-
Naps Systems Oy: hallituksen jäsen, 2005-


Arto Pohjonen, s. 1961
Hallituksen jäsen 7.3.2017–
Ei riippumaton yhtiöstä 7.8.2017 alkaen, riippumaton osakkeenomistajasta.

DI

Keskeinen työkokemus
Destia Group Oyj: vt. toimitusjohtaja 7.8.2017-
Lujatalo Oy: Toimitusjohtaja, 2011-2017
ARE Oy: Liiketoimintajohtaja, Korjausrakentaminen, 2010–2011
YIT Oyj: Yksikönjohtaja, Valtakunnallinen kiinteistökehitys, 2007–2010; Aluejohtaja, Lounais-Suomi, 2004–2007; Markkinointitiimin päällikkö, Helsinki 2001–2004
Quattrogemini Oy: Markkinointipäällikkö, Moskovan alue, 1998–2001
Teräselementti Oy: Vientipäällikkö, Ruotsi ja Venäjä, 1994–1998
Teräsbetoni Oy: Projektipäällikkö, vienti, 1990–1994

Keskeiset nykyiset luottamustoimet
Destia Group Oyj: Hallituksen jäsen 2017-
Kontiotuote Oy: Hallituksen jäsen 2012-, hallituksen puheenjohtaja 2014-2017
Rakennusteollisuus ry (RT): Suhdanneryhmän jäsen 2017-


Hans Sohlström, s. 1964
Hallituksen varapuheenjohtaja 17.3.2016–
Riippumaton yhtiöstä ja ei riippumaton sen osakkeenomistajasta

DI, KTM

Keskeinen työkokemus
Ahlström-Munksjö Oyj: toimitusjohtaja 16.4.2018-
Ahlström Capital Oy: toimitusjohtaja 1.2.2016–15.4.2018
Rettig Group Oy Ab: toimitusjohtaja 2012–2015
UPM-Kymmene Oyj: johtaja ja konsernin johtoryhmän jäsen 2004–2012
UPM-Kymmene Oyj: myynti- ja markkinointijohtaja 1998–2004
Yhtyneet Paperitehtaat Oy: tulososaston johtaja 1994–1998
Stracel SA: markkinointipäällikkö 1990–1994

Keskeiset luottamustoimet
Ahlström-Munksjö Oyj: hallituksen puheenjohtaja 1.4.2017-21.3.2018
Enics AG, Sveitsi: hallituksen puheenjohtaja 1.4.2016-
Nordea Pankki Suomi: neuvottelukunnan jäsen 2013–
Saksalais-Suomalainen Kauppakamari: hallituksen varapuheenjohtaja 2013–, puheenjohtaja 2011–2013, jäsen 2006–


Tero Telaranta, s.1971
Hallituksen jäsen 30.9.2015-
Riippumaton yhtiöstä ja ei riippumaton sen osakkeenomistajasta

DI, KTM

Keskeinen työkokemus
Ahlström Capital Oy: johtaja, Teolliset sijoitukset 2015-
Corob: toimitusjohtaja 2013–2015
CPS Color: EVP, Laiteliiketoiminta 2012-2013
Cargotec Corporation: SVP, Takalaitanostinliiketoiminta 2008-2012
Cargotec Corporation: SVP, Yrityssuunnittelu 2007-2008
Cargotec Corporation: VP, Yrityssuunnittelu 2006-2007
Bain & Company: Manager 1998-2006

Keskeiset luottamustoimet
Glaston Oyj Abp: hallituksen jäsen 2017-
Enics AG, Sveitsi: hallituksen jäsen 2016-
ÅR Packaging Group AB: hallituksen jäsen 10/2015–09/2016