Yhteystiedot

DestiaN pääkonttori

Neilikkatie 17, PL 206
01301 Vantaa

Aulapalvelut avoinna ma-pe klo 8.00-16.00

puhelinvaihde

P. 020 444 11
Fax 020 444 2297

Puhelinvaihteen palveluajat: ma-pe 8.00-16.00

Sähköpostimme
ovat muotoa: etunimi.sukunimi@destia.fi

palvelut 

infrakunnossapito

Tienkäyttäjän linja p. 0200 2100

Ota yhteys maanteiden liikenteeseen liittyvissä ongelmissa Liikenneviraston tienkäyttäjän linjaan, joa päivystää 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä. Löydät helposti vastauksen yleisimpiin kysymyksiin Usein kysyttyä -sivulta.

Seppo Ylitapio
Tulosyksikön johtaja, Pohjois-Suomi
+358 40 721 4129
seppo.ylitapio@destia.fi

Petri Marttila
Tarjouspäällikkö
+358 40 755 0026
petri.marttila@destia.fi

infrarakentaminen

Jorma Pyhäluoto
Tarjouspäällikkö, Pohjois-Suomi
+358 400 290 138
jorma.pyhaluoto@destia.fi

Anttoni Tiainen
Tarjouspäällikkö, Etelä-Suomi
+358 40 716 2822
anttoni.tiainen@destia.fi

Kari Toivonen
Tarjouspäällikkö, Itä-Suomi
+358 400 756 154
kari.toivonen@destia.fi

Saara Lehtonen
Tarjouspäällikkö, Länsi-Suomi
+358 40 529 0759
saara.lehtonen@destia.fi

kalliorakentaminen

Olli Korhonen
Johtaja, kallioliiketoiminta
+358504016601
olli.korhonen@destia.fi

Arto Niemeläinen
Destia Engineering Oy:n toimitusjohtaja
+358 40 016 8213
arto.niemelainen@destia.fi

energiainfra

Tapio Leskinen
Johtaja, Energiainfra
+358 40 120 9016
tapio.leskinen@destia.fi

ratarakentaminen ja Ratakunnossapito

Mikko Mäkelä
Liiketoimintayksikön johtaja
+358 40 519 3812
mikko.makela@destia.fi

Mikko Sukanen
Tarjouspäällikkö, Rata
+358 40 529 9173
mikko.sukanen@destia.fi

infrasuunnittelu

Arto Ruotsalainen
Johtaja, asiantuntijapalvelut
+358 50 357 0744
arto.ruotsalainen@destia.fi

Pekka Karhinen
Yksikön päällikkö, infrasuunnittelu, Itä- ja Pohjois-Suomi
+358 40 557 6170
pekka.karhinen@destia.fi

Sami Laakso
Yksikön päällikkö, Infrasuunnittelu, Länsi- ja Etelä-Suomi
+358 50 352 7446
sami.laakso@destia.fi

Pekka Koivula
Yksikön päällikkö, Silta-, geo- ja rakennesuunnittelu
+358 40 742 0470
pekka.koivula@destia.fi

Sami Snellman
Liiketoiminnan kehityspäällikkö, Asiantuntijapalvelut
+358 400 715 881
sami.snellman@destia.fi

Tiestötieto

Arto Kuskelin
Yksikön päällikkö, Tiestötieto, Kansainvälinen konsultointi
+358 40 546 0126
arto.kuskelin@destia.fi

Raimo Sallanmaa
Yksikön johtaja, Destia Finnroad
+358 40 544 2314
raimo.sallanmaa@destia.fi

Kiviaines

Pia Rämö
Liiketoimintayksikön johtaja
+358 40 543 6410
pia.ramo@destia.fi

Kyösti Jauhiainen
Aluepäällikkö, Uusimaa
+358 400 605 867
kyosti.jauhiainen@destia.fi

Ilkka Rantala
Myyntipäällikkö, Uusimaa
+358 400 503 369
ilkka.rantala@destia.fi

Juha Ajanko
Aluepäällikkö, Varsinais-Suomi, Satakunta, Pirkanmaa, Häme
+358 400 983 663
juha.ajanko@destia.fi

Arto Kannisto
Myyntipäällikkö, Varsinais-Suomi, Satakunta, Pirkanmaa
+358 400 626 432
arto.kannisto@destia.fi

Hannu Vainikainen
Aluepäällikkö, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala
+358 400 276 020
hannu.vainikainen@destia.fi

Mikko Soininen
Myyntipäällikkö, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala
+358 50 568 6011
mikko.soininen@destia.fi

Hannu Koponen
Aluepäällikkö, Keski-Suomi, Etelä-Savo, Etelä-Karjala ja Kymenlaakso
+358 400 259 876
hannu.koponen@destia.fi

Taina Tuhkanen
Myyntipäällikkö, Keski-Suomi
+358 40 630 2675
taina.tuhkanen@destia.fi

Harri Liimatainen
Myyntipäällikkö, Kymenlaakso ja Etelä-Karjala
+358 40 758 4335
harri.liimatainen@destia.fi

Jukka Salovaara
Aluepäällikkö, Pohjanmaa, Kainuu ja Lappi
+358 40 550 7111
jukka.salovaara@destia.fi

Timo Kujala
Myyntipäällikkö, Keski-Pohjanmaa, Pohjanmaa ja Etelä-Pohjanmaa
+358 400 634 129
timo.kujala@destia.fi

Kimmo Hietala
Myyntipäällikkö, Pohjois-Pohjanmaa sekä Tornio, Kemi, Keminmaa, Simo, Sotkamo, Kajaani ja Kuhmo
+358 400 289 466
kimmo.hietala@destia.fi

Juha Mustaniemi
Tuotepäällikkö, OKTO-rakennustuotteet, koko Suomi
+358 401946197
juha.mustaniemi@destia.fi

Kimmo Kujasalo
Myyntipäällikkö, Pohjanmaa, Kainuu, Lappi
+358 400 394 286
kimmo.kujasalo@destia.fi

Antti Laapio
Myyntipäällikkö, Etelä-Savo
+358 40 758 0224
antti.laapio@destia.fi

johto

Päivi Piironen
Toimitusjohtajan ja johdon assistentti
+358 50 506 0008
paivi.piironen@destia.fi

Christina Ylänkö
Hallinnon assistentti
+358 50 564 1565
christina.ylanko@destia.fi

Arto Pohjonen
vt. Toimitusjohtaja
020 444 4000

Minna Heinonen
Tulosyksikön johtaja, Etelä-Suomi
+358 40 569 4757
minna.heinonen@destia.fi

Pasi Kailasalo
Tulosyksikön johtaja, Itä-Suomi
+358 500 579 414
pasi.kailasalo@destia.fi

Aki Markkola
Lakiasiainjohtaja
+358 400 685 669
aki.markkola@destia.fi

Annina Peisa
Johtaja, erikoisrakentaminen

annina.peisa@destia.fi

Arto Ruotsalainen
Johtaja, asiantuntijapalvelut
+358 50 357 0744
arto.ruotsalainen@destia.fi

Taru Salo
Henkilöstöjohtaja
+358 50 448 2960
taru.salo@destia.fi

Olli Valtonen
vt.Talous- ja rahoitusjohtaja
+358 400 903 472

Marko Vasenius
Tulosyksikön johtaja, Länsi-Suomi
+358 400 640 637
marko.vasenius@destia.fi

Seppo Ylitapio
Tulosyksikön johtaja, Pohjois-Suomi
+358 40 721 4129
seppo.ylitapio@destia.fi

Hankinnat

Matias Honkarila
Hankintajohtaja, Etelä-Suomi
+358 40 352 8982
matias.honkarila@destia.fi

Samu Simonen
Hankintainsinööri, Itä-Suomi
+358 40 508 0731
Samu.Simonen@destia.fi

Raimo Autti
Hankintapäällikkö, Pohjois-Suomi
+358 40 582 9982
raimo.autti@destia.fi

Petteri Lahtinen
Hankintainsinööri, Länsi-Suomi
+358 40 631 0874
petteri.lahtinen@destia.fi

Asko Heikka
Hankintapäällikkö, Rata
+358 400 395 085
asko.heikka@destia.fi

viestintä

Johanna Otranen
Viestintäpäällikkö
+358 40 641 5810
johanna.otranen@destia.fi

Anni Kettunen
Viestinnän asiantuntija
+358 50 307 0228
anni.kettunen@destia.fi

Annamari Alanne
Viestinnän asiantuntija
+358 50 463 8178
annamari.alanne@destia.fi

Tanja Oksa
Markkinointi- ja viestintäkoordinaattori
+358 40 152 0892
tanja.oksa@destia.fi

TIENKÄYTTÄJÄN LINJA P. 0200 2100

Ota yhteys maanteiden liikenteeseen liittyvissä ongelmissa Liikenneviraston tienkäyttäjän linjaan, joka päivystää 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä.

Löydät helposti vastauksen yleisimpiin kysymyksiin Usein kysyttyä -sivulta.