Yhteystiedot

Destia

Neilikkatie 17, PL 206
01301 Vantaa

P. 020 444 11
Fax 020 444 2297

Sähköpostimme ovat muotoa: etunimi.sukunimi@destia.fi

palvelut 

infrarakentaminen

Jorma Pyhäluoto
Tarjouspäällikkö, Pohjois-Suomi
+358 400 290 138
jorma.pyhaluoto@destia.fi

Anttoni Tiainen
Tarjouspäällikkö, Etelä-Suomi
+358 40 716 2822
anttoni.tiainen@destia.fi

Kari Toivonen
Tarjouspäällikkö, Itä-Suomi
+358 400 756 154
kari.toivonen@destia.fi

Saara Lehtonen
Tarjouspäällikkö, Länsi-Suomi
+358 40 529 0759
saara.lehtonen@destia.fi

kalliorakentaminen

Minna Heinonen
Tulosyksikön johtaja, Etelä-Suomi
+358 40 569 4757
minna.heinonen@destia.fi

Arto Niemeläinen
Destia Engineering Oy:n toimitusjohtaja
+358 40 016 8213
arto.niemelainen@destia.fi

energiainfra

Tapio Leskinen
Johtaja, Energiainfra
+358 40 120 9016
tapio.leskinen@destia.fi

ratarakentaminen ja -kunnossapito

Mikko Mäkelä
Liiketoimintayksikön johtaja
+358 40 519 3812
mikko.makela@destia.fi

Mikko Sukanen
Tarjouspäällikkö, Rata
+358 40 529 9173
mikko.sukanen@destia.fi

infrakunnossapito

Seppo Ylitapio
Tulosyksikön johtaja, Pohjois-Suomi
+358 40 721 4129
seppo.ylitapio@destia.fi

Petri Marttila
Tarjouspäällikkö
+358 40 755 0026
petri.marttila@destia.fi

infrasuunnittelu

Heidi Erha
Tulosyksikön johtaja, Asiantuntijapalvelut
+358 40 674 0994
heidi.erha@destia.fi

Pekka Karhinen
Yksikön päällikkö, infrasuunnittelu, Itä- ja Pohjois-Suomi
+358 40 557 6170
pekka.karhinen@destia.fi

Sami Laakso
Yksikön päällikkö, Infrasuunnittelu, Länsi- ja Etelä-Suomi
+358 50 352 7446
sami.laakso@destia.fi

Pekka Koivula
Yksikön päällikkö, Silta-, geo- ja rakennesuunnittelu
+358 40 742 0470
pekka.koivula@destia.fi

Arto Ruotsalainen
Yksikön päällikkö, Liikenne- ja ympäristösuunnittelu
+358 50 357 0744
arto.ruotsalainen@destia.fi

Sami Snellman
Liiketoiminnan kehityspäällikkö, Asiantuntijapalvelut
+358 400 715 881
sami.snellman@destia.fi

Tiestötieto

Arto Kuskelin
Yksikön päällikkö, Tiestötieto, Kansainvälinen konsultointi
+358 40 546 0126
arto.kuskelin@destia.fi

Raimo Sallanmaa
Yksikön johtaja, Destia Finnroad
+358 40 544 2314
raimo.sallanmaa@destia.fi

Kiviaines

Pia Rämö
Liiketoimintayksikön johtaja
+358 40 543 6410
pia.ramo@destia.fi

Kyösti Jauhiainen
Myyntipäällikkö/tarjouspäällikkö, Etelä-Suomi, Uusimaa
+358 400 605 867
kyosti.jauhiainen@destia.fi

Ilkka Rantala
Työmaapäällikkö, Uusimaa
+358 400 503 369
ilkka.rantala@destia.fi

Juha Ajanko
Myyntipäällikkö, Länsi-Suomi, Kanta-Häme ja Päijät-Häme
+358 400 983 663
juha.ajanko@destia.fi

Arto Kannisto
Työmaapäällikkö, Varsinais-Suomi, Satakunta, Pirkanmaa
+358 400 626 432
arto.kannisto@destia.fi

Hannu Vainikainen
Myyntipäällikkö, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala
+358 400 276 020
hannu.vainikainen@destia.fi

Mikko Soininen
Työmaapäällikkö, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala
+358 50 568 6011
mikko.soininen@destia.fi

Hannu Koponen
Myyntipäällikkö, Etelä-Savo ja Keski-Suomi
+358 400 259 876
hannu.koponen@destia.fi

Taina Tuhkanen
Työmaapäällikkö , Keski-Suomi
+358 40 630 2675
taina.tuhkanen@destia.fi

Harri Liimatainen
Työmaapäällikkö, Kymenlaakso ja Etelä-Karjala
+358 40 758 4335
harri.liimatainen@destia.fi

johto

Päivi Piironen
Toimitusjohtajan ja johdon assistentti
+358 50 506 0008
paivi.piironen@destia.fi

Christina Ylänkö
Hallinnon assistentti
+358 50 564 1565
christina.ylanko@destia.fi

Arto Pohjonen
vt. Toimitusjohtaja
020 444 4000

Heidi Erha
Tulosyksikön johtaja, Asiantuntijapalvelut
+358 40 674 0994
heidi.erha@destia.fi

Minna Heinonen
Tulosyksikön johtaja, Etelä-Suomi
+358 40 569 4757
minna.heinonen@destia.fi

Pasi Kailasalo
Tulosyksikön johtaja, Itä-Suomi
+358 500 579 414
pasi.kailasalo@destia.fi

Aki Markkola
Lakiasiainjohtaja
+358 400 685 669
aki.markkola@destia.fi

Taru Salo
Henkilöstöjohtaja
+358 50 448 2960
taru.salo@destia.fi

Olli Valtonen
vt.Talous- ja rahoitusjohtaja
+358 400 903 472

Marko Vasenius
Tulosyksikön johtaja, Länsi-Suomi
+358 400 640 637
marko.vasenius@destia.fi

Hankinnat

Matias Honkarila
Hankintajohtaja, Etelä-Suomi
+358 40 352 8982
matias.honkarila@destia.fi

Samu Simonen
Hankintainsinööri, Itä-Suomi
+358 40 508 0731
Samu.Simonen@destia.fi

Raimo Autti
Hankintapäällikkö, Pohjois-Suomi
+358 40 582 9982
raimo.autti@destia.fi

Petteri Lahtinen
Hankintainsinööri, Länsi-Suomi
+358 40 631 0874
petteri.lahtinen@destia.fi

Asko Heikka
Hankintapäällikkö, Rata
+358 400 395 085
asko.heikka@destia.fi

kalusto

Jari Kyllönen
Kalustopäällikkö
+358 40 504 4005
jari.kyllonen@destia.fi

Tapio Christiansen
Yksikön johtaja, kalusto

tapio.christiansen@destia.fi

Työturvallisuus

Janne Pekkarinen
Konsernin turvallisuus- ja ympäristöpäällikkö, Etelä-Suomi
+358 40 556 4176
janne.pekkarinen@destia.fi

Reijo Kuisma
Turvallisuuspäällikkö, Pohjois- ja Itä-Suomi
+358 400 272 744
reijo.kuisma@destia.fi

Pertti Niemi
Turvallisuuspäällikkö, Länsi-Suomi
+358 400 628 965
pertti.niemi@destia.fi

Tero Hurtta
Turvallisuuspäällikkö, rata
+358 400 496 716
tero.hurtta@destia.fi

HR

Taru Salo
Henkilöstöjohtaja
+358 50 448 2960
taru.salo@destia.fi

Katriina Hälikkä
HR Business Partner
+358 40 352 5070
katriina.halikka@destia.fi

Maija Kuurne
HRD Manager
+358 50 524 8680
maija.kuurne@destia.fi

Ilona Räihä
HR-asiantuntija
+358 40 358 5142
ilona.raiha@destia.fi

Tiina Vesanen
Henkilöstöpäällikkö
+358 50 361 5422
tiina.vesanen@destia.fi

viestintä

Johanna Otranen
Viestintäpäällikkö
+358 40 641 5810
johanna.otranen@destia.fi

Anni Kettunen
Viestinnän asiantuntija
+358 50 307 0228
anni.kettunen@destia.fi

Annamari Alanne
Viestinnän asiantuntija
+358 50 463 8178
annamari.alanne@destia.fi

Tanja Oksa
Viestintäassistentti
+358 40 152 0892
tanja.oksa@destia.fi

sisäinen tarkastus

Teemu Jaakkola
Sisäinen tarkastaja
+358 40 590 7536
teemu.jaakkola@destia.fi

Laki

Aki Markkola
Lakiasiainjohtaja
+358 400 685 669
aki.markkola@destia.fi

Eeva Kirveskari-Lindholm
Lakimies
+358 40 832 3680
eeva.kirveskari@destia.fi

Minna Marttiini
Lakimies
040 417 7581
minna.marttiini@destia.fi

Christina Ylänkö
Hallinnon assistentti
+358 50 564 1565
christina.ylanko@destia.fi

TIENKÄYTTÄJÄN LINJA P. 0200 2100

Ota yhteys maanteiden liikenteeseen liittyvissä ongelmissa Liikenneviraston tienkäyttäjän linjaan, joka päivystää 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä.

Löydät helposti vastauksen yleisimpiin kysymyksiin Usein kysyttyä -sivulta.