Selaa artikkeleita:

                 

Hallinnointi

Hallitus 2013

Destia Oy:n hallitus

Karri Kaitue

Karri Kaitue s. 1964
Hallituksen jäsen ja puheenjohtaja 2.12.2009 alkaen
Destian nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja

Oikeustieteen lisensiaatti

Keskeinen työkokemus

Outokumpu Oyj, varatoimitusjohtaja ja toimitusjohtajan sijainen 1.1.2005–31.10.2011

Keskeiset luottamustoimet

CapMan Oyj: hallituksen jäsen 2012–6.8.2013 ja puheenjohtaja 7.8.2013–
Outotec Oyj: hallituksen varapuheenjohtaja 2006–2013
Cargotec Oyj: hallituksen jäsen 2005–2013
Okmetic Oyj: hallituksen varapuheenjohtaja 2005–2010


Matti Mantere

Matti Mantere s. 1945
Hallituksen jäsen ja hallituksen varapuheenjohtaja 1.2.2010 alkaen
Destian tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja

Diplomi-insinööri

Keskeinen työkokemus

Lemminkäinen-konserni, Senior Adviser 2009–31.1.2010
Lemminkäinen-konserni, useissa eri tehtävissä 1975–2010
Lemcon Oy, toimitusjohtaja 1991–2008, josta eläkkeelle 2009

Keskeiset luottamustoimet

Deep Lead Oy: hallituksen jäsen 2008–2012 ja puheenjohtaja 2012–
Eera Oy: Senior Adviser 2010–
Tahko-Chalet Oy: hallituksen jäsen 2010–
ManMax Oy: hallituksen jäsen 2010–


Elina Engman

Elina Engman s. 1970
Hallituksen jäsen 2.12.2009 alkaen
Destian nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen

Diplomi-insinööri

Keskeinen työkokemus

Kemira Oyj: Vice President, Energy 2005–31.12.2012
Framatome ANP (Areva): General Representative 2004–2005
Siemens Osakeyhtiö: Myyntipäällikkö 1997–2004

Keskeiset luottamustoimet

Kemijoki Oy: hallituksen jäsen 2013-
Fingrid Oyj: hallituksen jäsen 2011–2012
PVO-Vesivoima Oy: hallituksen jäsen 2010–2013
Porin Prosessivoima Oy: hallituksen jäsen 2006–2013
Pohjolan Voima Oy: hallituksen varajäsen 2006–2013


Kalevi Alestalo

Kalevi Alestalo s. 1947
Hallituksen jäsen 27.3.2012 alkaen
Destian nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen
Destian tarkastusvaliokunnan jäsen

Valtiotieteen maisteri

Keskeinen työkokemus

Valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosasto; finanssineuvos 2007–
Liikenne- ja viestintäministeriö; finanssineuvos, omistajaohjausyksikön päällikkö ja eri tehtäviä 1988–2007

Keskeiset luottamustoimet

Suomen Rahapaja Oy: hallituksen jäsen 2013-
Oyj: hallituksen jäsen 2006–2008
Itella Oyj: hallituksen jäsen 2005–2012
Raskone Oy: hallituksen varapuheenjohtaja 2005–2012
Sonera Oyj: hallituksen jäsen 1998–2001
VR-Yhtymä Oy: hallituksen jäsen 1999–2005


Solveig  Törnroos-Huhtamäki

Solveig Törnroos-Huhtamäki s. 1954
Hallituksen jäsen 2.12.2009 alkaen
Destian tarkastusvaliokunnan jäsen

Diplomi ekonomi, entinen KHT-tilintarkastaja ja Auktoriserad revisor Ruotsissa

Keskeinen työkokemus

KPMG Oy Ab: KHT-tilintarkastaja 1986–31.3.2010. Kokemusta pörssiyhtiöiden, kansainvälisten ja muiden suurten yhtiöiden tilintarkastuksen johtamisesta.
KPMG Oy Ab: osakas 1989–2009, johtoryhmän jäsen 1991–2001, kehitysjohtaja (vastuualue riskien hallinta, tilintarkastajien koulutus- ja kehitystoiminta) 1991–1995, Helsingin jaostojen tilintarkastusjohtaja 1995–1997, toimialajohtaja 1997–2001
PriceWaterhouse Oy: tilintarkastaja 1979–1986

Keskeiset luottamustoimet

KPMG Oy Ab: hallituksen jäsen 2002–2006, Risk management steering komitean puheenjohtaja 2003–2006

Selaa artikkeleita: