22.09.2011 10:56:00
Hänen Kuninkaallinen Korkeutensa Kruununprinsessa Victoria vihkii tänään 22.9.2011 TornioHaaparannan uuden kohtauspaikan.Torin vihkiäiset on tärkeä osa Rajalla-På Gränsen-projektia, jota kaupungit ovat toteuttaneet vuodesta 1995 lähtien. Tori sijaitsee keskellä valtakunnanrajaa ja on näyte siitä, mitä aktiivisella rajayhteistyöllä voidaan saada aikaan.
Victoriantorin, rajakanavan ja taideteoksen ovat suunnitelleen lapset kilpailussa, johon osallistuivat Tornion ja Haaparannan koululaiset vuonna 2006. Tänään paljastettavan Rajakaari–taideteoksen on suunnitellut haaparantalainen Vilma Styrman. Kaupunkien yhteisessä uudenvuodenvastaanottotilaisuudessa 2011/2012 paljastetaan toinen taideteos; Kim Suomäen suunnittelema Joutsen.
Victoriantori on kooltaan 40 x 80 metriä, ja se sijaitsee keskellä valtakunnanrajaa TornioHaaparannassa. Raja kulkee rajakanavassa, joka on130 metriäpitkä. Vesi kanavaan johdetaan Kaupunginlahdesta, ja se laskee Tornionjokeen. Keskellä toria kanava levenee soikion muotoiseksi lammeksi, joka on leveimmältä kohdalta 6 metriä. Veden syvyys kanavassa ja lammessa on noin 20 cm. Tori pidetään talvella sulana, lämmittämiseen käytetään kaukolämpöverkoston paluuvettä.
Haaparannan silloinen kunnanneuvos ehdotti torin nimeämistä Victoriantoriksi vuonna 2009, kun Hänen Majesteettinsa Kuningas, Hänen Majesteettinsa Kuningatar ja Hänen Kuninkaallinen Korkeutensa Kruununprinsessa Victoria vierailivat TornioHaaparannassa. Kruununprinsessa paljastaan vihkiäisten aikana laatan jossa on teksti:
Hänen Kuninkaallinen Korkeutensa Kruununprinsessa Victoria vihki TornioHaaparannan yhteisen Victoriantorin 22.9.2011.
Me TornioHaaparannassa olemme erittäin ylpeitä ja iloisia siitä, että esityksemme toteutui ja että Kruununprinsessa nimeää tämän maailman rauhallisimmalla rajalla sijaitsevan ainutlaatuisen torin nimensä mukaan.
Projekti on toteutettu suunnitellun aikataulun mukaisesti, ja koko alue on valmis 30.11.2011. Pääurakoitsija on Destia Oy, Suomi.
- Tässä urakassa erityistä ovat olleet haasteelliset vesialtaan ja kanavan rakentaminen sekä niihin liittyneet valaistustyöt. Altaaseen on rakennettu yhteensä 13 vesisuihkua, jotka saa suihkuamaan painamalla jotakin kuudesta askellaatasta, kertoo Destian toimitusjohtaja Hannu Leinonen.Lisäksi torille on rakennettu sulanapitojärjestelmä eli katulämmitys sekä pintakuivatusjärjestelmä.
Rakennustyömaa on työllistänyt keskimäärin 10 henkeä ja lisäksi monia aliurakoitsijoita sekä palveluyrityksiä eri työvaiheissa. Rakennustyöt aloitettiin vuonna 2009 valmistelevilla pohjarakennustöillä. Varsinaiset rakennustyöt käynnistyivät keväällä 2010 ja alue valmistuu lopullisesti marraskuussa 2011.
Torin ja kanavan budjetti on noin 3.4 miljoonaa euroa. Sen lisäksi tulevat yhdyskadun ja infrastruktuurin rakentamisesta aiheutuneet kustannukset, jotka ovat noin 400 000 euroa kummaltakin. Hankkeeseen on myönnetty rahoitusta EU:n aluerakennerahastosta Ruotsissa Tillväxtverketin kautta. Kustannukset jaetaan puoliksi kaupunkien kesken. Tornion ja Haaparannan osuus rahoituksesta on ollut noin 1,5 milj. € kummaltakin. EU- tuen osuus on 50 prosenttia.
Lisätietoja:
Destia Oy, toimitusjohtaja Hannu Leinonen, p. 020 444 4000
TornioHaparanda, kaupunginarkkitehti Jarmo Lokio, p. 040 704 87 20
© Destia Oy, Heidehofintie 2, PL 206, 01301 Vantaa, tel. +358 20 444 11